Твій простір: 2 роки на культурній карті міста

4 вересня 2016-го року близько 20-ї вечора ми, засвердливши останній саморіз у соснову дошку, закінчили будівництво сцени на майданчику «Твій простір». Тоді, 2 роки назад, вона мала трошки інший вигляд, а ми не до кінця розуміли, чи стане цей простір живим і наповненим людьми та подіями. Ми не знали, чи сподобається він полтавцям настільки, що вони берегтимуть його і любитимуть так само, як ми — його «батьки». Цей проект задумувався як своєрідний міський соціальний експеримент, і звісно, що ми очікували, що в ньому будуть і приємні відкриття, і те, що нас засмучуватиме. У зв’язку з дворіччям існування вуличної сцени, збудованої полтавцями для полтавців, ми вирішили підбити деякі підсумки проекту і згадати, як розвивався «Твій простір» за цей час.

Нагадаємо, що проект був підтриманий і профінансований МФ «Відродження».

Події та заходи

За 2 роки і 3 сезони на «Твоєму просторі» відбулося, за нашими підрахунками, більш як 85 заходів. Один з найбільших і наймасовіших — урбаністичний фестиваль «Майстерня міста», завдяки проведенню якого саме на нашому майданчику нам вдалося отримати дозвіл на розміщення тимчасових споруд. Під час «Майстерні міста» на сцені та у павільйоні, побудованому спеціально під фестиваль, відбулося близько 43 заходів.

Динаміка кількості заходів на «Твоєму просторі» нерівномірна, але має позитивну тенденцію. У перший рік існування сцени на цьому просторі було проведено 46 заходів (більшість з яких у рамках «Майстерні міста»). У 2017-му — 13, у 2018-му — 27. З кожним роком ця локація стає більш популярною та впізнаваною у Полтаві.

Що саме проводять на «Твоєму просторі»? Як свідчить статистика, найчастіше тут крутять кіно (45% подій). Саме для кінопоказів ми замовили великий 4-метровий вуличний екран, зроблений спеціально під габарити нашої сцени. Окрім показів кіно та мультиків, тут відбуваються музичні концерти та фестивалі (13%), навчальні заходи різних форматів (майстер-класи, лекції, тренінги) (12%), театральні (6%) та літературні (6%) вечори, танцювальні конкурси (8%), екологічні акції та фестивалі (6%), публічні дискусії (4%) та неформальні зустрічі просто неба.

Кількість відвідувачів заходів є дуже різною, але здебільшого залежить від промоції події самими організаторами. Ми також поширюємо анонси подій на своїй сторінці та робимо розсилку електронною поштою для підписників (якщо ви також хочете періодично отримувати анонси подій електронною поштою, заповніть цю форму).

Ми не беремо плати за проведення заходів, але просимо організаторів та відвідувачів забезпечувати порядок і чистоту на цій території (про догляд поговоримо детальніше трохи далі).

Серед найактивніших організаторів подій на «Твоєму просторі»: Обласний молодіжний центр, ГО «Нова Полтава», ГО «Еколтава», Волонтерський загін "Єдність" (Українська медична стоматологічна академія), Театр сучасного діалогу, Лілія Удоденко, оргкомітет Дня вуличної музики, Beetroot Academy. Але ми вдячні за активність усім організаторам, які проявляють ініціативу і проводять свої події саме тут. Ви наповнюєте цей простір новим змістом!

Фото зі сторінок ГО «Еколтава», ГО «Нова Полтава», Театр сучасного діалогу, День вуличної музики, волонтерський загін "Єдність (УМСА), Юрій Репало, Ігор Кіянчук, Роман Коба, Артур Ароян.

Найпрекрасніше те, що події на «Твоєму просторі» дійсно знайомлять, об’єднують та здружують між собою людей. Організація події дає незамінний досвід співпраці, і цей процес щоразу приносить, окрім клопоту, радість синергії, що народжується внаслідок спільної роботи.

Атмосфера на «Твоєму просторі» — затишна, домашня. Одна з наших колег колись сказала, що «цей майданчик асоціюється з творчістю і зі змінами нашого міста на краще».

Ми також продовжуємо спостерігати над змінами, які генерує цей арт-простір і як він сам змінюється, розвивається, притягує до себе активних людей. Проста літня сцена, зроблена з тимчасових матеріалів, стала, несподівано навіть для нас самих, цікавим кейсом активізації міського життя, точкою, що пульсує на культурній мапі міста.

Як провести захід на «Твоєму просторі»?

Коротка інструкція для тих, хто хотів би щось організувати на цьому майданчику:

  1. Оберіть попередню дату та час події (також врахуйте, що захід не може бути релійгійною чи політичною пропагандою).
  2. Зв'яжіться з нами (пошта: citylab.poltava@gmail.com або через особисті повідомлення на фб) для узгодження дати і обладнання, яке ми можемо надати (екран для кіно, переноски для підключення до електрики тощо).
  3. Створіть подію на фб з геотегом «Твій простір» .
  4. Напишіть короткий анонс та надішліть його місцевим ЗМІ (електронні пошти редакцій є на усіх сайтах локальних медіа).
  5. У обраний день заздалегідь прийдіть на локацію, підключіть та налаштуйте апаратуру та насолоджуйтеся подією :)
  6. Після події приведіть територію у порядок. 

Нові елементи

У липні 2017-го ми встановили тут 2 бетонні урни. Перші кілька місяців прибирали та виносили сміття своїми силами (поки не домовились про те, щоб цю територію прибирали комунальні служби). На той момент ця ділянка ще була де-юре комунальною, але не мала конкретного балансоутримувача, а, відповідно, ніхто не був зобов'язаний її доглядати. 

На початку серпня встановили 6 нових лавок, виготовлених за власним проектом. Витрати на нові елементи «Твого простору» були профінансовані завдяки ГО «Нова Полтава»: ми отримали гран-прі у їхньому конкурсі місцевих грантів.

У день встановлення лавок все йшло якось не дуже гладко — лавки ще досихали після фарбування, а коли їх уже привезли, щоб встановити, виявилось, що одну лавку загубили по дорозі О_о — вона випала з вантажівки на крутому підйомі (врешті, її знайшли та довезли). Поки шукали загублену лавку, ми мали час, щоб спробувати різні варіанти розміщення лавок, протестувати їх:


 

Врешті, зупинились на цьому варіанті:

Майже відразу після встановлення на лавках вже сиділи люди — перехожі, які присіли відпочити по дорозі з чи на Альтанку. На проміжку від театру Гоголя і до Альтанки таких місць для перепочинку не було зовсім.


Із появою лавок цей простір дуже пожвавився, наповнився людьми у перервах між подіями, перехожі почали заходили сюди частіше. Як наслідок — стало більше сміття в урнах :(

У червні 2018-го року тут з’явилась велопарковка, встановлена в рамках проекту «Полтава велосипедна», що переміг у конкурсі Бюджету участі. Відтепер велосипедистам стало зручніше відвідувати не лише цей простір, а і їдальню Музучилища, наприклад.

Ми також подавали документи на встановлення інформаційного стенда, але у КП «Полтава сервіс» нам у цьому відмовили.

Деякі відвідувачі заходів самі піклувалися про комфортні умови для себе :)

Проблеми

Проблеми на «Твоєму просторі» можна розподілити на кілька рівнів:

  • ті, що лежать у площині взаємовідносин з владою;
  • ті, що стосуються використання простору його відвідувачами.


У першій категорії можна назвати, наприклад, ситуацію, коли на території влітку 2018-го перестали прибирати сміття і косити траву. Це сталося у період літньої політичної кризи у місті, коли попереднього заступника мера з питань ЖКГ вже звільнили, а нового ще не призначили. Внаслідок цього пішов збій у роботі комунальних служб. Біля урн на «Твоєму просторі» почало накопичуватись сміття, а траву так ніхто і не покосив. Тоді ми кілька разів зверталися на гарячу лінію міськради 1580, але, не дочекавшись реакції, влаштували суботник (щоправда, то була середа), щоб самотужки навести порядок перед майбутніми подіями. На наш заклик відгукнулося понад 20 волонтерів! Ми були вражені такою кількістю охочих нам допомогти і разом зробили навіть більше запланованого. 
Наразі ситуація ніби стабілізувалась (принаймні, вже й людей на майданчику поменшало, а, відповідно, і сміття). Траву нам покосили ще раз, хоча й доволі дивним чином)

У другій категорії — вандалізм, дрібні крадіжки і сміття, яке не доносять до урн. За весь час функціонування простору у нас вкрали металеві троси на сцені (ми відновили), металеві рамки для фіксації сміттєвих пакетів на урнах (тепер стало дуже незручно, але купити їх ніде не можемо). Кілька разів крали старі брудні рукавички та пакети для сміття, які ми лишали у доволі невидному місці (щоб постійно не носити з собою). З прикладів вандалізму: зламана молода липка, яка єдина змогла прийнятися з 6 посаджених колись комунальниками дерев. Найгірша ситуація — з недопалками та кришечками з-під напоїв. Це дрібне сміття, яке важко прибирати, але візуально воно робить простір дуже неохайним, недоглянутим. Поки що розв'язуємо цю проблему періодичним прибиранням навколо лавок.

Також помічаємо, що найтемніші закутки деякі перехожі полюбляють використовувати як туалет. Проблема відсутності цілодобових громадських вбиралень стоїть гостро у нашому місті, і ец не проблемо виключної цієї території. Можливо, зможемо хоча б частково розв'язати цю проблему додатковим освітленням.

Перспективи

У 2017 році цю територію передали на баланс КП «Декоративні культури» під назвою «Сквер ім. Лисенка» (хоча у телефонній розмові з директором цього підприємства у цьому році він про це ще не знав).

 

 

 

Рішення про передачу "Твого простору" на баланс КП Декоративні культури from Jalyna

Які наслідки це рішення може мати для «Твого простору»?

Дуже різні. Від реконструкції скверу до ігнорування цієї території на своєму балансі (як це зараз відбувається, приміром, з Прирічковим парком). До речі, кошти у сумі 100 тисяч грн на розробку проекту реконструкції (капітального ремонту) цього скверу вже закладені у Програму реконструкції, капітального ремонту, благоустрою та впорядкування парків, скверів, бульварів та інших зелених зон та зелених насаджень у м. Полтава на 2018–2020 роки.

Ми обережно роздумуємо над новою інфраструктурою для «Твого простору», адже гарантій того, що це місце залишиться арт-майданчиком для організації подій, як не було 2 роки тому, так і досі немає. Після активного третього сезону весни-літа-осені-2018, «Твій простір» впадає у зимову сплячку.

Коментарі