Якою може стати площа перед ОДА в Полтаві: про наш проект-переможець конкурсу «Територія Майдану»

У листопаді проектна пропозиція нашої команди виграла архітектурно-художній конкурс на визначення кращого концептуального проекту відкритого громадського простору «Територія Майдану» у місті Полтаві.

Останнім часом деякі громадські активісти почали активно дискредитувати проект-переможець, зокрема використовуючи дуже сумнівні аргументи і міфи: «площа за результатом реконструкції зменшується, проект виключає можливість зібрання мітингів», а головне: «відсутня меморіалізація подій Майдану, відсутня домінанта, немає куди покласти квіти». Хочеться вірити, що такі дії і позиція викликані саме необізнаністю. Хоча наступний факт, який виглядає як спроба «порішать» старими перевіреними методами породжує певні сумніви.

Минулої п’ятниці голова Полтавської ОДА, пан Головко, опублікував пост на своїй facebook-сторінці із власною ініціативою, обставини навколо якої здаються нам м’яко кажучи незрозумілими. До факту пропозиції (але не самої пропозиції) з боку губернатора ми відносимося нормально, а от способи впливу на обласну владу викликають ряд питань.

Тому для початку ми вирішили внести трохи ясності й опублікувати дану статтю, щоб детальніше розказати про наш проект, а заразом і розвіяти міфи.

 

Ще у травні після офіційного оголошення конкурсу ми вирішили, що обов’язково маємо брати в ньому участь. У першу чергу через принципово новий підхід в організації конкурсу – чи не вперше важливе містобудівне рішення приймалося не обмеженим колом осіб на основі їхніх власних міркувань й уподобань, а колегіально, на основі консенсусу. Забігаючи вперед, маємо лише зауважити, що удосконаленням такого підходу в майбутньому може стати попередній ґрунтовний аналіз, покладений в основу рішень.

Роботу почали із тривалих обговорень. За ними слідувало складання технічного завдання, а після цього наша робота розбилася на два нерівноцінні етапи: аналіз території та пошук шляхів для меморіалізації Революції Гідності.

 

Дослідження й аналіз території

Ми багато разів відвідували ділянку, іноді навіть без конкретної причини. Фіксували для себе різні особливості і недоліки території від очевидних до малопомітних і спірних. Проаналізували територію в контексті міської тканини, її розташування, функціонального призначення. Окрема увага була приділена існуючій інфраструктурі, транспортним і пішохідним зв'язкам: зробили ревізію наявних елементів, підрахували пішохідні потоки і кількість існуючих паркомісць.

Місце території у міській тканині

 

Для нас надзвичайно важливою була думка людей: що вони думають і як сприймають дану територію На жаль, у нас не було ресурсів, щоб влаштувати повноцінне опитування, тому обмежилися вибірковими інтерв'ю, певною мірою поклалися на власний емпіричний досвід, а також запитали у соціальних мережах.

Результати інтернет-опитування

 

Із дослідженням було легше, варто поставити правильні запитання й отримати конкретні відповіді на них.

Площа в структурі міста

 

Виявлення проблем площі та концептуальні рішення

За результатом проведеного аналізу в рамках проектної пропозиції ми сформулювали основні недоліки і виклики існуючої ситуації. До кожного аспекту запропонували концептуальні рішення.

 

Пішохідні зв'язки

НЕДОЛІКИ І ВИКЛИКИ ІСНУЮЧОЇ СИТУАЦІЇ

Існуючу мережу пішохідних зв’язків було сформовано на основі принципу симетричності, яку глядач може побачити лише з певної висоти. Самих зв’язків недостатньо, доріжки не передбачають найкоротшого транзиту, а задумана симетрія давно порушена через те, що пішоходи обирають найзручніший для себе шлях.

КОНЦЕПТУАЛЬНЕ РІШЕННЯ

Створення нової системи пішохідних зв’язків різних категорій: від транзитних до прогулянкових. Взяті до уваги існуючі пішохідні потоки, основні напрями руху людей. Також передбачено створення прогулянкового маршруту площею.

Покриття доріжок, як і весь пішохідний простір, запроектовано з урахуванням потреб маломобільних груп населення, руху велосипедистів, передбачені заходи для відведення дощової води.

 

«Відчуженість» будівлі адміністрації від площі

НЕДОЛІКИ І ВИКЛИКИ ІСНУЮЧОЇ СИТУАЦІЇ

Будівля ОДА стоїть на стилобаті, що створює відчуття замкнутої монументальної фортеці. Це додає будівлі зайвої масивності, відчужує її від оточуючого відкритого простору.

КОНЦЕПТУАЛЬНЕ РІШЕННЯ

Заміна стилобату природним ландшафтом – схилом, який візуально стирає кордон між рівнинною відкритою площею і будівлею, яка знаходиться на піднесенні. Фасад будівлі можна використовувати в якості екрану – поверхні для світлової проекції.

 

Морально застарілий ландшафтний дизайн

НЕДОЛІКИ І ВИКЛИКИ ІСНУЮЧОЇ СИТУАЦІЇ

Клумби і газони наразі не виконують жодних функцій, крім естетичної, а також підкреслення величності будівлі ОДА. Іноді вони є перешкодами для руху та зібрання людей на площі.

КОНЦЕПТУАЛЬНЕ РІШЕННЯ

Створення живого простору, яким можливо користуватись без остраху нашкодити йому. На газонах можна відпочивати, а клумби та інші ландшафтні елементи є доповненням, а не перешкодою.

Новим інфраструктурним елементом є сухий фонтан — відкрита ділянка, на якій вода розпиляється в повітрі. Він допомагає освіжитись у спеку, приваблює дітей і водночас не суперечить концепції відкритого простору.

 

Закрита від людей вулиця Зигіна

НЕДОЛІКИ І ВИКЛИКИ ІСНУЮЧОЇ СИТУАЦІЇ 

Закрита вулиця Зигіна, що позаду будівлі ОДА, заважає вільному транзиту людей. Відрізаний клаптик міського простору використовується надзвичайно рідко. Огорожа створює ряд незручностей і є негативним символічним аспектом.

КОНЦЕПТУАЛЬНЕ РІШЕННЯ

Відкриття вулиці Зигіна для вільного транзиту пішоходів. Уздовж вулиці виділене місце для паралельного паркування автомобілів, що знімає навантаження з парковки на площі біля будівлі обласної ради, особливо під час сесій.

 

Алеї

НЕДОЛІКИ І ВИКЛИКИ ІСНУЮЧОЇ СИТУАЦІЇ 

Дві затінені алеї по обидві сторони від площі уздовж вулиць Коряка і Сінної є дуже затишними, але наразі використовуються лише як транзитні, на них відсутні лавочки, смітники, освітлення.

КОНЦЕПТУАЛЬНЕ РІШЕННЯ

Облаштування алей мінімальною інфраструктурою для відпочинку, повноцінним вуличним освітленням. Встановлення сидінь, лавок зі столиками на алеї уздовж вулиці Коряка – місць для обідів на свіжому повітрі, якими можуть користуватись працівники навколишніх офісів.

 

Меморіалізація

Значно важче було із пошуком рішення для меморіалізації.

Ми із самого початку передбачали розвиток подій, за яким відсутність 26-метрової гранітної стели буде сприйматися як недостатня увага до меморіалізації подій Революції. Це дуже негативно впливало на нас: жодним чином не хотілося йти на компроміс із самими собою, при цьому потрібно було прийти до максимально консенсусного рішення. Не можна сказати, що був брак ідей, але по-справжньому вдалої не знаходили. Постійно приходили до того, що єдиним елементом важко передати події і символи Революції – в результаті цього з’явилася ідея тайм-лайну (timeline, уявної лінії часу). Паралельно в обговореннях час від часу виникала вода, яка символізує життя і очищення, а її потік – зміни, плинність часу. Так народилася ідея єдиного водного елементу – штучного струмка, що символічно демонструє хід подій Революції. На ньому за допомогою рельєфу й активного дизайну окремих елементів будуть хронологічно відображені основні дати і події Революції.

Уздовж всього струмка будуть вигравійовані дати, імена, події, цитати тощо. Ми обрали основні події Революції на власний розсуд, їх перелік може бути змінений або доповнений, а символічна передача подій мати інші прояви. Чітких принципів щодо кількості і характеру подій наразі не пропонується, важливим є лише принцип хронологічності.


21.11.2013 ПОЧАТОК ПОДІЙ РЕВОЛЮЦІЇ ГІДНОСТІ

Вода виливається із переповненого кубу і символізує переповнену посудину терпіння українського народу, що вилилося в національне обурення. Спочатку це малесенький струмок, який неодноразово розгалуджується, доки не перетворюється на сильний потік. Так само як протест починався із малочисельних окремих виступів і лише згодом набув безпрецедентного, всенаціонального масштабу.

 

30.11.2013 НІЧ ПОБИТТЯ СТУДЕНТІВ

Тріщини на дні показують межу, яку тоді перетнула влада, розбивши її і тим самим зруйнувавши для себе можливість виправити ситуацію. Вони також символізують перші поранення – побитих людей, які не чекали на таке розгортання подій і не змогли протидіяти агресії.


НІЧ НА 11.12.2013 ПЕРШИЙ ШТУРМ МАЙДАНУ, ЯКОМУ ЗМОГЛИ ДАТИ ОПІР

Елементи на дні поступово збурюють потік води – події в Києві й інших містах набувають все більшої бурхливості, утворюється супротив води – супротив Майдану проти придушення й насилля.


19-22.01.2014 ВОГНЕХРЕЩА

Диктаторські закони. Атмосфера максимально напружена. Хвилясте дно символізує хвилюючі процеси на Майдані, активні дії з обох сторін; каскад – барикади, силові зіткнення, зникнення людей.


22.01.2014 ОФІЦІЙНО ОГОЛОШЕНІ ПЕРШІ ВБИТІ МАЙДАНІВЦІ

Три стовпи символізують перші жертви: Сергій Нігоян – застрелений, Михайло Жизнєвський – застрелений; Юрій Вербицький – закатований. Стовпці, які символізують Сергія і Михайла мають отвори від куль, Юрія — надломлений.


19.02.2014 НЕБЕСНА СОТНЯ
Період найбільшої кількості жертв та убитих. Кам’яні білі глиби, непорушні на шляху потоку, символізують майданівців, що мужньо стояли за свої переконання і віддали за це життя. Полеглі люди назавжди залишили свій слід, вони змінили подальший потік – плин нашого з вами життя.


21.02.2014 ЗАВЕРШЕННЯ РЕВОЛЮЦІЇ ГІДНОСТІ

Революція стала лише початком значних змін. Спокійна поверхня символізує відносний, оманливий спокій, що настав після недавніх подій, а нестійке дно з насипного каменю – нестійку ситуацію в країні. Форма водойми у вигляді коми говорить нам, що кінець струмка, як і закінчення революції, не ставить крапку на подіях новітньої історії країни, переформатуванні української свідомості.

 

На перший погляд у нашому підході до меморіалізації зміст переважає над формою, але це зовсім не так. Ми лише відмовилися від вертикальних домінант, які, вірогідно, здатні викликати повагу, але заразом і відчуження. Вони символізують патерналістичний нагляд, тяжіння над людиною, що, на нашу думку, є протилежним свободі і самостійності – ідеалам Революції. Пам’ятний елемент є безпрецедентним за розмірами для нашого міста, просто він не виділяється серед оточення і не потребує цього.

 

Місця перетину пішохідних зв’язків

Водний елемент має кілька точок перетину з пішохідними доріжками і одне місце перетину на площі. У місцях перетину з пішохідними доріжками передбачається кілька варіантів забезпечення безбар’єрного руху пішоходів:

1) струмок проходить під доріжкою;

2) доріжка підвищується (з нормативним ухилом) у зоні перетину зі струмком.

У місці перетину на площі струмок ніби врізається в неї, зберігаючи рівну площину поверхні, але не втрачає свою візуальну безперервність.

 

Замерзання води взимку

У холодну пору року через замерзання води в струмку не буде, що, за нашим переконанням, не стане проблемою, адже події Революції також відбувалися взимку – відсутність води додасть символічності, а також полегшить хід подій, пов’язаних із ушануванням, наприклад, забезпечить безперешкодне покладання квітів.

 

Ушанування пам’яті

Пам’ятний елемент має ряд переваг перед традиційним пам’ятним знаком. Передбачена можливість покладання квітів, встановлення лампадок на конкретну дату. Відзначення Революції може відбуватись не лише в день її початку або кінця, як це відбувається зараз, а відповідно до кожної вагомої дати. Сам процес ушанування може набути унікальних традиційних рис відповідно до протяжності елементу: невеликої ходи, організації людей тощо.

 

Передача подій Революції, що відбувалися безпосередньо на площі

На території буде розставлений комплекс фотостендів із зображеннями безпосередніх подій Революції на площі. Через інтерактивну рамку можна буде побачити проекцію історичного фото на фоні теперішнього навколишнього середовища, завдяки чому виникатиме контрастний ефект «було тоді – є зараз», особливо сильний у спокійний теплий сонячний день.

 

Інші аспекти

Площа для зібрань

Ми вирішили залишити мощену площу для зібрань в тих же габаритах, що і зараз. Враховуючи те, що натовп людей під час масових зібрань скупчується як біля будівлі ОДА, так і біля проїжджої частини по вулиці Соборності, яка наразі є відкритим газоном, ми додали мощення з еко-плитки у цій зоні. Таким чином, у теплу пору року це покриття буде виглядати як газон, але під час масових зібрань не будуть виникати незручності через бруд.

 

Сухий фонтан

Сухі фонтани дуже поширені у світі, вони ефективно виконують функцію зволоження та охолодження повітря у спекотну погоду. Вони є більш інтерактивним порівняно із класичними для нашого міста фонтанами, з ними легше взаємодіяти. У вимкненому стані фонтан не створить перешкод для пересування і зібрання пішоходів.

 

Візуалізації проекту

 

Про проект у трьох реченнях

Ми переконані у тому, що гідним ушануванням подій Революції Гідності та пам'яті Небесної Сотні є втілення у життя озвучених на Майдані цінностей та ідеалів: гідності, рівності, свободи, якісних змін. Тому ми вирішили відобразити це в якісно новому середовищі, де гармонійно поєднанні комфортний громадський простір, що здатен приваблювати людей і служити місцем для масових зібрань, а також пам’ятний знак, що делікатно нагадує про важливі в історії нашої країни події й ушановує полеглих у них учасників.

 

Презентацію нашого проекту можна переглянути тут

 

P.S.: світовий досвід меморіалізації у громадських просторах

Наостанок хочемо представити деякі вдалі приклади меморіалізації в архітектурі і міському просторі.

Світові проекти без традиційних у місцевому розумінні пам'ятників

Приклади форм, якими ми надихались

Коментарі