Проект «Твій простір»: підсумки

Теплі дні остаточно пройшли і на цьому тижні ми розібрали літню сцену «Твого простору». Час підбити підсумки.

На жаль, не все вийшло так, як ми задумували спочатку, але загалом результатом ми задоволені, адже це був своєрідний експеримент в реальних умовах. Висновки за результатами експерименту — у заключній частині статті.

 

Підготовка до будівництва

Щойно ми отримали дозвіл на... проведення заходів (ось наш пост у Facebook про це, якщо ви пропустили), стали планувати процес будівництва сцени. Перевіривши прогноз погоди, визначилися із датами основного етапу будівництва: 2-4 вересня.

Тут маємо прокоментувати наступне зауваження: «ЛІТНЯ сцена у ВЕРЕСНІ, ви нічого не наплутали?» — так, ми в курсі, що вересень — це осінь :) Опускаючи подробиці, скажемо лише те, що перед нами був вибір: тоді або ніколи. Ми обрали перший варіант.

За кілька днів до активної фази будівництва ми почали закуповувати матеріали, замовляти попередні роботи (нарізка деревини, зварювання металоконструкції). Діяти мали швидко і просили оперативно виконати замовлення, адже часовий проміжок був мінімальним. Оголосили про набір волонтерів і необхідність допомоги. Окремо домовились із майстрами-волонтерами Костянтином Захарченко, Павлом Мільщіковим та Дмитром Нальотовим  – досвідченими столярами та прорабами, які згодились допомогти у координації безпосередньо під час будівництва.

Дмитро Нальотов, Павло Мільщіков та Костянтин Захарченко ​

 

Майже до останнього дня не знали, де будемо брати електроенергію, адже міська влада допомогти у цьому не змогла. Допоміг телеканал ІРТ, будівля якого знаходиться через паркан від ділянки — нам люб’язно надали доступ до розетки під час будівництва (а згодом і під час проведення перших заходів), за що ми дуже вдячні.

 

Будівництво

Будівництво сцени тривало три дні, починаючи з п’ятниці 2 вересня. Ми побоювалися, що в перший день нам не вистачить волонтерів через робочий день, але людей прийшло достатньо. Загалом робочих рук вистачало за деяким виключенням у суботній день. Для нас принципово було побудувати сцену саме за підтримки волонтерів, а не найманої робочої сили — це одна із цілей, яку ми ставили перед собою, а тому не буде зайвим ще раз подякувати всім за допомогу.

Наш робочий день тривав з 9 ранку до 9 вечора: були такі, хто працював майже всю зміну або приходив неодноразово. Окрема подяка членам громадського формування «Полтавська січ», які охороняли буд майданчик і матеріали вночі.

Цікаве спостереження: майже одразу після початку будівництва від перехожих можна було почути невдоволення з приводу того, що тут будується «черговий гендель». Хоча нам особисто ці зауваження ніхто не висловлював, вони були настільки частими й гучними, що ми повісили на найближчому до тротуару стовпі самописний роз'яснюючий плакат.

Фото: Роман Коба

 

На щастя, весь процес пройшов за графіком, практично без форс-мажорів і у пізній вечір неділі ми, неймовірно стомлені й задоволені водночас, милувались результатом роботи.

Фото: Роман Коба

 

Більше і краще  про ці чудові дні, коли ми, об'єднанні спільної метою, завзято працювали розкажуть фото та відео.

Фото: Роман Коба

 

 

Заходи

Приємною несподіванкою для нас стала неябияка увага з боку простих перехожих: під час будівництва підходили люди, цікавилися подробицями, а дехто з них питав, чи можна буде користуватися сценою, влаштувати захід. Звичайно, всі отримували схвальну відповідь, ми обмінювались контактами, а іноді прямо на місці планували події. Уже тоді стало зрозуміло – простір заживе, що згодом підтвердилося значним попитом на майданчик.

Одними з найперших майданчик протестували місцеві діти

 

Через три дні після закінчення будівництва на «Твоєму просторі» показували кінофільм до Дня українського кіно. На вихідних тут проводили дитячу «Брейкданс-лігу». Після офіційного відкриття  на сцені проходили театральні постанови, літературні читання, майстер-клас із старовинних танців, на жаль, через непогоду свій захід-презентацію ГО «ЕкоЛтава» перенесли у приміщення. 

Фото: ВГО «Сокіл», Богдан Загородній, Ігор Кіянчук, Ельвіра Дутова

 

Відео: vpoltave.info

 

Вдень на сцені репетирували студенти музичного училища.

Відео: vpoltave.info

 

Кульмінацією стала «Майстерня міста» – фестиваль про сучасне місто та його суспільство – для якої «Твій простір» на чотири дні став одним із основних майданчиків.

У рамках «Майстерні» було проведено більше 40 заходів (презентації, лекції, обговорення, заходи для дітей, концерти, вікторини, кінопокази), організованих представництвами міської влади разом із різними громадськими ініціативами – частина цих заходів пройшла саме на сцені «Твого простору».

На «Майстерні» обговорювали питання розвитку міста та підіймали актуальні проблеми Полтави (відновлення інфраструктури, розвиток благоустрою, бар'єрне середовище, гендерна дискримінація, недружність міського простору до різних соціальних груп, екологічні й транспортні проблеми міста), переймали досвід колег з інших українських міст (Київ, Львів, Івано-Франківськ).

Фото: Роман Коба

 

Серед інших були заходи, організаторами яких були ми.

Фото: Роман Коба

 

Формат наших заходів передбачав відкрите спілкування представників міської влади із небайдужими жителями навколо існуючих проблем і викликів міста. На жаль, такий формат досі є м’яко кажучи незвичним для більшості представників влади, а тому не завжди вдавалося успішно вибудувати комунікацію, у першу чергу, через відсутність на заході останніх.

 

Інше облаштування й додаткові опції

Освітлення і благоустрій. До цього ми згадували, що нам в облагороджені території допоможе управління і комунальні підприємства від ЖКГ: покосять і приберуть траву перед будівництвом, поставлять урну для сміття і встановлять ліхтар. В результаті: траву покосили, але не там, прибрали, але не всю і не одразу, а після другого походу до керівництва; урну навіть після другого візиту так і не поставили; ліхтар КП «Міськсвітло» встановили оперативно і де потрібно, на щастя, один із нас тоді був на території й показав потрібний стовп. Ми розуміли, що тут претензія до скоріше виконавців, а не до керівництва, і просто поставилися до ситуації з іронією. До речі, із появою вечірнього освітлення ця територія стала набагато затишнішою, а також з’явилося відчуття безпеки.

Монтаж ліхтаря, 2 вересня
 

Електрика і Wi-Fi. Ми розуміли, що позиціонуючи простір як майданчик для проведення заходів, нам не обійтися без доступу до електрики. Тому після невдалих спроб піти не найлегшим шляхом ми все ж таки просто уклали договір із Обленерго і нам встановили зовнішній щиток із розеткою поруч на стовпі. Приємним бонусом могла б стати вільна Wi-Fi зона на території: ми надіслали листи двом інтернет-провайдерам із пропозицією облаштувати таку зону на території в обмін на піар і промо на території, обидва розглянули пропозиції, але відмовили (один провайдер через відсутність відповідної ліцензії, інший — через вартість облаштування точки роздачі).

Лавочки і місця для сидіння. Вони також були у наших планах. Звичайно, можна сказати, що через те, що простір тимчасовий і поки немає жодних гарантій на продовження, сукупність інших обставин, основну й іншу зайнятість, власну втому і вичерпаний ентузіазм нас не вистачило на лавки. Та мабуть, не зважаючи на те, що все перелічене дійсно мало місце, по правді то через наші лінощі, адже якщо захочеш – знайдеш спосіб, а не захочеш – причину.

Мурал та альтернативна енергетика. Ділянка, що пустувала і ніяк не була задіяна у місті, поступово почала обживатися не лише нами. Так, у серпні 2016 року галерея Art Jump провела конкурс на ескіз муралу, який вони планували намалювати на стіні будинку, розташованого впритул до цієї території. Перемогла робота Святослава Келима-Золотайко «Збирати. Сіяти».

Влітку до нас звернулись наші партнери — громадська організація «ЕкоЛтава» з пропозицією підтримати їхній проект, що стосувався облаштування на цій території конструкції з сонячною батареєю, яка дала б можливість використовувати для проведення заходів альтернативну енергетику. Звичайно, ми надали офіційний лист підтримки цього проекту і все ще сподіваємось, що він буде реалізований. 

Робота-переможець конкурсу ескізів муралу Святослава Келима-Золотайко «Збирати. Сіяти»

 

Потенціал території і невикористані можливості

Пам’ятаєте, хто став беззаперечним лідером у нашому онлайн-опитуванні? Правильно, якісний газон. Так от, до нас звернулося ландшафтне бюро із пропозицією безкоштовно облаштувати той самий якісний газон на території. А що ми? А ми просто не могли прийняти пропозицію, тому що жодних гарантій стосовно майбутнього «Твого простору» поки що немає. З нашої сторони було б м'яко кажучи негарно, якби ми дозволили вкласти третім особам значний власний ресурс у вигляді грошей, часу і зусиль, щоб влаштувати газон… на два тижні або місяці. До того ж, для такого кроку необхідне мінімальне зонування території, щоб уявляти, що саме і де може з’явитися в майбутньому, а також проведення попередніх робіт, таких як вирівнювання території, облаштування пішохідних шляхів. Сам газон потребує постійного догляду, а це вже компетенція комунальників міста. Знову ж таки, ми могли б зібрати робочу зустріч за участі представників міської влади у сфері ЖКГ і відповідальних комунальних підприємств та обговорити: чи готові комунальники в перспективі доглядати територію відповідним чином та чи вважає міська влада це доцільним – але такі питання недоцільно ставити без мінімальних перспектив.

Газон є лише одним із прикладів (хоч і найяскравішим). До нас також надходили й інші пропозиції в облаштуванні благоустрою, озеленення й інфраструктури на території. Вибачте, якщо ми не всім відповіли.

Поки що з однієї сторони влада нам дала чітко зрозуміти, що громадському простору на постійній основі тут не бути, а з іншої – активна громада, яка довела, що такий простір їй потрібен.

Після розбору сцена і поміст відправляться зимувати на склад, чекаючи теплої пори. Чи зможемо ми знову облаштувати їх на тому самому місці і претендувати на повноцінний громадський простір або ж будемо змушені поставити десь в іншому місці – питання відкрите.

 

Результат

Нагадаємо, що проект реалізовувався у рамках програми «Сприяння соціальній згуртованості та взаєморозумінню у громадах Сходу України». Виходячи з цього, на початку проекту ми ставили перед собою три основні цілі:

- практичну: локально облаштувати невеликий громадський простір;

- соціальну: обов’язково зробити це за підтримки громади, тим самим об’єднавши людей навколо певного об'єкту, показати, що кожен здатен впливати на оточуюче міське середовище та брати посильну участь у його формуванні;

- експериментальну: емпіричним шляхом з’ясувати, чи зможе вижити в умовно «агресивному середовищі міста» об'єкт без постійної спеціальної охорони і перевірити твердження, які виникли згодом.

Хоча під час проекту наші плани з облаштування громадського дещо змінилися, практичний результат можна вважати задовільним, адже на виході ми отримали реально функціонуючий простір, наповнений подіями й активностями.

Соціальна складова проекту, за нашим переконанням, виконана на 100%. Якщо є сумніви, перегляньте ще раз відео і фото. Сподіваємося, що всі, хто брав участь у будівництві або організації заходів, окрім помірних клопотів отримали й задоволення як від процесу, так і від результату своєї роботи. Під час реалізації заходів іноді доводилось побігати, позичаючи необхідну апаратуру у різних організацій. Тепер ми знаємо, де взяти проектор та екран, колонки та підсилювач, прожектори, стільці та столики. Ми знаємо, до кого звернутися, якщо нам потрібна буде інша апаратура для проведення заходів. 

Найцікавішим є результат експериментальної складової проекту. Адже ми до останнього не знали, що вийде з цієї ідеї, на що вистачить зусиль громади, чи буде простір користуватися попитом, що із ним станеться протягом цього періоду. І що ми дізналися:

1) Особисто для себе ми з'ясували, що здатні облаштувати громадський простір. Хоча цей процес не такий простий як хотілося б, і мова не про суто технічні і професійні аспекти. 

2) Жителі міста готові власноруч змінювати середовище навколо себе. Даний пункт не без нюансів: поки що хайп в соціальних мережах значно перевищує ступінь готовності долучатися в реальності, а відсоток активної громади досі дуже незначний. Тим не менше, нам вдалося зібрати базу волонтерів, які готові не лише «критикувати і давати цінні поради» (що, безумовно, також важливо), але й власними руками, головою, шуруповертом, автомобілем, рогаликами допомогти спільній справі.

3) Місце користувалося популярністю – ми сподіваємося, що без нашої підтримки й ефекту новизни на подібні громадські майданчики буде попит. Тепер є реальні аргументи. 

4) Майданчик ніхто не понівечив, не спалив, не розламав, не засмітив. Ми були впевнені, що металевий прут, натягнутий між металоконструкцією, вкрадуть у перші дні, і навіть продумали оперативну заміну, але він залишився на місці до самого кінця.

19 жовтня ми розібрали сцену. Фото: Роман Коба
 

Наостанок хочеться зауважити, що вдвічі сильніше морально виснажують проблеми, які виникають не через технічні або професійні труднощі, а через горезвісний вольовий фактор. Так само і навпаки: чужий ентузіазм і готовність підтримати дають вдвічі більше натхнення. У цьому ми переконалися під час реалізації «Твого простору».

 

Подяки

Ми дуже вдячні:

  • Міжнародному фонду «Відродження», який фінансово і експертно підтримав наш проект, а також нашому грантменеджеру Олені Розсказовій зі Східноукраїнського регіонального представництва фонду;
  • фахівцям-волонтерам: Кості Захарченко, Павлу Мільщікову, Дмитру Нальотову, Тарасу Сухенькому, Сергію Івановичу, а також волонтерам, які долучились до будівництва сцени, надали свій інструмент для роботи, організували фото- та відеозйомку: Ользі Мороз, Шезі Мусі, Сергію Колодію, Юрію Вікторову, Андрію Колеснікову, Дмитру Шевченко, Едуарду Семенчуку, Роману Кобі, Роману Кисілю, Мирославу Стрельникову, Івану Лаврусенку, Олексію Сердюку, Вадиму Ямщикову, Олексію Сердюкову, Ігору Окіпнюку, Вячеславу Кущинському, Катерині Педан, Аллі Засядько, Артему Московцю, Іллі Волику, Славіку Поздєєву, Артему Павлову, Андрію Олійнику, Максиму Макусі, Юлії Пашковській, Андрію та Олені Бондарям, Олені Стрельник, Анні Єгоровій, Едуарду Дворчуку, Артему Собко, Тарасу Синягівському, Юліану Матвійчуку, Катерині Біріній, Артему Чубенко, Дмитру Рагозіну, Максиму Іщенку, Володимиру Івченку та Артуру Арояну.
  • організаторам та співорганізаторам заходів: ВГО «Сокіл», школа брейк-дансу Miracles Family, Лілії Удоденко (культуролог, письменниця) та Олені Штитьовій (тренер зі старовинних танців), театральним колективам «І по всьому», «Театр сучасного діалогу», Театр «Під сходами», КП «Інститут розвитку міста» та проекту Інтегрований розвиток міст в Україні;
  • HromadskeTV.Poltava за висвітлення проекту на всіх його етапах і світло (тобто прожектори), які ви надали для проведення відкриття «Твого простору»;
  • представникам міської влади і комунальних підприємств, зокрема Олексію Чепурку та Юрію Левченку за сприяння в реалізації проекту та загалом за розуміння і підтримку.

Хоча це нескромно з нашої сторони, дозволимо собі вставити відгуки про проект від відвідувачів та мешканців міста. 

Довідково

Проект «Твій простір: ревіталізація неактивного громадського простору силами громади міста Полтави» реалізовується ГО «Сіті Лаб» у рамках програми «Сприяння соціальній згуртованості та взаєморозумінню у громадах Сходу України» за фінансової підтримки міжнародного фонду «Відродження».

Коментарі