Проект «Твій простір»: реалізація

У нас для вас погані і добрі новини.

Почнемо з поганих. На жаль, нам не вдалося отримати дозвіл на проект повноцінної реорганізації простору. Хороші новини полягають у тому, що на цьому ми не здались. Після того як стало зрозуміло, що дозвіл на організацію повноцінного і, що головне, офіційного громадського простору нам не отримати, ми змінили тактику й стратегію.

 

Про тактику

У процесі лобіювання нашого проекту в стінах міської ради ми запропонували дану ділянку полтавському представництву GIZ і КО Інститут розвитку міста для проведення в Полтаві першої Майстерні міста – кількаденного міні-фестивалю просвітницького характеру, пов’язаного із розвитком міста й урбанізованого суспільства, який відбудеться приблизно 22-25 вересня. Пропозиція була прийнята, а згодом офіційно погоджена із міською владою.

У свою чергу ми відмовилися від повноцінного проекту й стали просувати саме ті елементи, які сподівались реалізувати найпершим чином, а саме: сцену і комплекс міць для сидіння, акцентуючи саме на тимчасовості цих об’єктів – на тому, що їх можна буде в будь-який час відносно легко прибрати і вони ніяк не нашкодять існуючому простору.

Так ми отримали з дня на день (бо обіцяли ще позаминулої п'ятниці) маємо отримати дозвіл на спорудження й встановлення сцени та місць для сидіння разом із павільйонами Майстерні міста, саме остання послужила приводом для отримання дозволу.

 

Про стратегію

Стратегія полягає у тому, що ми разом маємо продемонструвати і довести, що даний простір нам потрібен. Зараз ми заявили, що запланована інфраструктура є тимчасовою і зводиться під потреби запланованого ряду заходів. Але якщо «раптом виявиться», що територія ожила і користується популярністю: на ній почали проводитися інші заходи,чомусь збираються люди, час від часу щось відбувається – це вже буде реальним приводом для її подальшого розвитку і облаштування, а потенційна відмова в цьому – нелогічною й необґрунтованою.

До речі, хочемо звернути увагу на основний і єдиний привід для відмови, який ми почули прямо або через посередників майже від усіх осіб вищого міського керівництва:

Там будуть пиячити, смітити асоціальні елементи… …Все зруйнують, спалять, рознесуть усе у найближчий місяць… …Навіщо нам ще одне занедбане місце, де буде смітник із недопалків, витоптана трава, зараз принаймні там чисто і спокійно…

І ви знаєте, у певній мірі і для нас це є реальними аргументами, тобто ми не виключаємо, що може так статися. Але в той же час, це абсолютно абсурдний привід для того, щоб нічого не робити.

Проблема культури поведінки і співіснування в суспільстві спричинена якраз незадовільною кількістю проявів культурного і просвітницького: різноманітних заходів, місць тяжіння, правильних комунікацій і стимулів. Причинно-наслідковий зв’язок перевернутий з ніг на голову – чим менше людей і активностей на вулицях міста, тим менше проблем –  виходить, краще робити або залишати міський простір некомфортним для всіх, тоді там не буде ані позивних проявів, ані негативних.

Подальший процес лобіювання ми так само вбачаємо поступовим і покроковим. Тобто навіть у разі позитивного сценарію функціонування території навряд з’явиться проект, за яким вона максимально і одночасно отримає нові зони, об’єкти і функції. Так, наприклад, наступного сезону могла б з’явитися ігрова дитяча зона за умови активного відвідування ділянки батьками із дітьми, або ж просто збільшитися кількість місць для сидіння. Також ми б могли просувати пропозицію постелити якісний газон, який за результатами опитування беззаперечно побажала бачити громада міста.

 

Про опитування і зворотний зв’язок

Якщо ви пам’ятаєте, ми проводили опитування, організували публічну зустріч на ділянці, просили надсилати електронною поштою ваші думки і пропозиції щодо проекту у будь-якій формі. Щоб охопити якомога ширшу аудиторію ми використовували соціальні мережі, сарафанне радіо, розсилали прес-реліз у ЗМІ із проханням розповісти про проект і поширити анкету.

Хоча ситуація із відмовою дещо змінила призначення зібраної інформації, остання залишається для нас важливою і ціною з точки зору досвіду і можливих майбутніх перетворень. Хочемо поділитися нею з вами.

Беззаперечні лідери: лавки, якісний газон і велопарковки – останні, мабуть, все ж таки через те, що опитувані здебільшого – наша аудиторія.

Відносно багато негативу набрали пересувні кіоски із напоями або їжею. Очевидно, причиною цього послужила сьогоднішня ситуація в місті із подібними об’єктами. Ми жодним чином не маємо на меті їх лобіювати, та зауважимо, що від них окрім прямих функцій може бути й інша користь: бізнес візьме на себе частину обов’язків по догляду за територією, її розвитку. Сьогодні проблема – у підходах підприємців, але червоне світло не дозволить створити якісних прецедентів.

Значна частина опитаної аудиторії хотіла б організовувати там заходи, а абсолютна більшість респондентів – відвідувати їх.  Тобто формат простору для проведення «розумних» подій (лекції, дискусії, презентації, громадські обговорення, майстер-класи) та цікавого відпочинку (вечірні кінопокази, міські міні-фестивалі, концерти) є актуальним принаймні серед опитуваної аудиторії.

Деякі короткі оригінальні ідеї від аудиторії:

Не впевнена, чи місце підходить для цього, але я давно мрію, щоб в Полтаві був "філософський парк", скверик присвячений Сковороді. На кількох галявинах цього парку мають бути розміщені невеличкі тематичні скульптури (як в алеї на Гоголя, тільки нормальні): Сковорода читає книги дітям, Сковорода в дорозі і т.д. І дощечка з однією з його визначних цитат. Можна без скульптур, просто з цитатою, барельєфом. Можна так: дощечки з цитатами поруч із практичними речами, як ті що перелічені вище: розетка, гойдалка, дошка і т.д. Те, що в нас був такий філософ, як Сковорода, треба виставляти на показ і собі, й туристам.

Поєднати зручності з українським простором для формування прив’язки «Де українське, там Європа». У зручному інтуїтивному просторі люди приязніше сприймуть нові ідеї українізації.

Сонячні панелі, велогенератор для енергії :)

Так, як проект є сучасним, я б хотіла щоб було екологічне спрямування проекту та були присутні ідеї вегетаріанства і веганства. Щоб можна було приходити з домашніми улюбленцем та з велосипедом, або на роликах. Було б добре, як би було наявне місце для збиранняня використаних батарейок.

Обов'язково має бути громадський туалет з НОРМАЛЬНИМИ умовами!

Зробити ігровий еко-будиночок для діток з глини разом з батьками толокою, а діти б в той час робили вироби з глини теж і долучались з малечку до еко-технологій (такий зробити казковий хутір серед ялинок)http://rodovid.me/tag/%D0%B4%D0%BE%D0%BC%20%D0%B8%D0%B7%20%D0%B3%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D1%8B/page2/

Ось як аудиторія готова долучатися до створення «Твого простору». Цікавим є те, що аж третина опитаних готові висаджувати нові рослини, займатися садівництвом, більше ніж тих, хто просто готовий попрацювати фізично. І так, критика й поради для нас також є важливими.

 

Про архітектурний проект

 Як уже зазначалося, на даному етапі майже вся увага приділена сцені й місцям для сидіння. Результат був зумовлений наступними вимогами:

- дешевизна – ми дуже обмежені в бюджеті, а тому нам потрібен розумний економний варіант;

- прийнятна естетична привабливість – навіть за умови дешевизни матеріалів і простоти конструкції елементи не мають викликати відторгнення або негативі емоції у відвідувачів;

- тимчасовість і мобільність – всі конструкції та елементи мають відносно легко збиратися, у разі найгіршого варіанту розвитку подій ми могли б просто перевести всі об’єкти на інше місце;

- антивандальність – може бути лише відносною, особливо за умови дотримання попередніх двох вимог, але ми маємо максимально попередити той самий людський руйнівний фактор.

Конструкцію сцени умовно можна поділити на дві частини: дещо вищий критий дерев’яний поміст із приблизними розмірами 3х4 м і дещо нижчий дерев’яний поміст перед ним розміром 6х6 м (або залежно від бюджету). Перший має служити виключно сценою або місцем для зберігання необхідного реквізиту, обладнання. Другий може бути як сценою, наприклад, для танцювальних або інших активних виступів, так і простором для сидіння (на карематах, підставках тощо) або колективних занять.

Місця для сидіння – інший комплекс елементів, який ми розраховуємо реалізувати в рамках бюджету. На цей момент ми зупинилися на такому варіанті як… звичайні пеньки. Сподіваємося, що вас не розчарує простота такої пропозиції,  вони чудово вписуються у вищеперелічені вимоги і до того ж є універсальними: одні можна закопати, інші переносити і групувати, а частину об’єднати у лавки. Зауважимо, що ми не перші, хто придумав дане пристосування для пеньків. Варіант фінальний, але не остаточний – його реалізація прямо залежить від наявності й доступності матеріалів.

Додатково ми передбачили розташування тимчасових критих павільйонів Майстерна міста (будуть розміщення чітко на час проведення заходу): такі самі конструкції уже не один рік використовується під час аналогічного заходу і Львові – за їх розміщення відповідають Полтавське представництво GIZ і КП Інститут розвитку міста.

Звичайно, ми не могли обійти увагою мінімальний благоустрій. На ділянці уже стоять декілька стовпів. На одному із них, біля якого має розміститися сцена, варто організувати освітлення і щиток під ключ із доступом до електроенергії. Освітлення значно підвищить рівень комфорту в темний час добу і одночасно служитиме певним бар’єром від асоціальних дій і активностей. Доступ до розетки є надзвичайно важливим за умови періодичного проведення різних заходів. Щоб уникнути засмічення території, потрібно поставити смітники в радіусі доступності від місць концентрації людей. Неминучим аспектом є те, що організація цих та інших елементів благоустрою неможлива без участі міської влади й комунальних служб: мова в першу чергу про взяття на баланс і утримання. Ми усвідомлюємо, що це створить деяке додаткове навантаження на комунальників, але зовсім незначне і прийнятне, враховуючи той факт, що територія знаходиться на шляху найпопулярнішого в місті маршруту і має потенціал, щоб називатися парком або сквером.

Промонуємо вам ознайомитись із презентацією проекту.

 

Що далі

Зараз ми в процесі скаладання кошторису, до того ж у нас досі зв'язані руки через відсутність дозволу або іншої офіційної стверджувальної відповіді. Сподіваємося, у найближчий час ситуація зрушить з мертвої точки і ми почнемо процес закупівлі матеріалів і будівництва.

 

Довідково

Проект «Твій простір: ревіталізація неактивного громадського простору силами громади міста Полтави» реалізовується ГО «Сіті Лаб» у рамках програми «Сприяння соціальній згуртованості та взаєморозумінню у громадах Сходу України» за фінансової підтримки міжнародного фонду «Відродження».

Коментарі